Om oss


JTD startade 2010 som underentreprenör åt Ericsson för att hjälpa till att sköta leverans, service och underhåll i Skanovas koppar och fibernät.

Hösten 2012 påbörjade vi ett stort projekt Sydvästlänken åt NCC / Svenska kraftnät där vi fick i uppdrag att installera all fiber från Värnamo till Hurva i Skåne. 3st fiberkablar totalt 60mil fiberblåsning och ca 70fiberskarvplatser. Projektet avslutades 2014. 

I dagsläget utför vi jobb åt flera kunder bland annat Ericsson, Eltel, Ljungby Energi, Vaggeryds Energi, Bynet medflera. Uppdragen består oftast i byggnation och service av fibernät



VD
Jim Rosenvang
0709 883305

jim@jtd.se

Tekniker - Koppar/Fiber
Göran Isenberg
0708 415599

goran@jtd.se

Tekniker - Fiber
Jesper Jonsson
0708 173425

jesper@jtd.se

Tekniker
Emil Hultman
0708 642216

emil@jtd.se



Tekniker - Fiberblåsning
Tord Rosenvang
0733 986506

tord@jtd.se

Tekniker - Fiber
Jesper Johansson
0709 315976

jesper.j@jtd.se

Tekniker - Fiber
Calle Johansson
073-3581502

calle@jtd.se

Ledig Tjänst - Fibertekniker
Installation, felsökning och underhåll